AKTIVITETSOVERSIGT.

 

Søg yderligere oplysninger om de forskellige motionscykelløb: (klik logo)
                         
https://sites.google.com/a/med-vind.dk/medvind/aktiviteter/Logo%20DCU%20Motion%202015.jpg



Klubarrangementer 2017/18:

28.9.2017
7.1.      Vestjysk MTB Cup Nibsbjerg Pl
28.1.    Vestjysk MTB Cup Klosterheden/Struer
25.2.    Vestjysk MTB Cup Legind Bjerge/Mors

4.3.      MTB klubmesterskab i Stråsø Pl. kl. 9.30
11.3.    Vestjysk MTB Cup Skånsø Pl
25.3.     Sæsonstart kl. 9.30

27.4.    Klargøring Rundt i Trehøje kl. 15.00
28.4.    Rundt i Trehøje kl. 8.30


14.5.    Grejsdalløbet
18.5.    Vestjysk Bank Bakkeløb/Kronheden kl.18.30


3.6.      Fjorden Rundt/klubløb
10.6.    EM triatlon - flagposter+TO
16.6.    HTH-løbet/klubløb
24.6.    Hærvejsløbet

2.7.      Mors Rundt

3.8.      Sportugeløbet i Videbæk
12.8.    Lidenlundløbet/Lemvig
13.8.    Aulum Bike/klubløb
17.8.    Tour de Tvis
18.8.    Holstebro MTB Gadeløb/klubløb
19.8.    Coast2coast.dk
26.8.    Vestjyllands Smukkeste
2x.8.    Hamburg-Cyclassics
27.8.    Cederdorff løbet/Mejrup
xx.8.   Tour de Snejbjerg/RIT klubløb

3.9.     Lions Tour Holstebro
16.9.    Herningløbet/Tjørring
30.9.    Klubmesterskabet/enkeltstart kl. 13.00

8.10.    Per P MTB Cup Haunstrup kl. 10.00
22.10.    MTB træningtur/Skelhøje
29.10.    Per P Mtb Cup Brande kl. 10.00

9.11.    Generalforsamling kl. 18.30, VindKraften
19.11.    Per P MTB Cup Skelhøje kl. 10.00

3.12.    Per P MTB Cup Sinding Pl. kl. 10.00
17.12.    MTB træning i Stråsø/ Gløgg &  Æbleskiver
31.12    Nytårstræning med kransekager & champagne kl. 10.00


Motionscykelløb/MTB
  241013
 JAN Vestjysk MTB Cup,  kl. 10.00

http://vestjyskmtbcup.dk/
 FEB Vestjysk MTB Cup,  kl. 10.00

http://vestjyskmtbcup.dk/
 MAR Vestjysk MTB Cup, kl. 10 http://vestjyskmtbcup.dk/
  Fur Rundt kl. 11. http://www.msck.dk/index.php/klubben/tour-de-fur
  Silkeborg MTB, kl. 10.30 http://silkeborgmtb.dk/
  Vestjysk MTB Cup,  kl. 10.00 
http://vestjyskmtbcup.dk/
  MTB afslutning Stråsø Pl.  http://www.med-vind.dk/ 

 APR En forårsdag i Thy kl. 10
Olympia MTBCup
http://www.enforaarsdagithy.dk/
http://www.mtb-holstebro.dk/Olympiacup/index.html

  Forårsdag i Gudenådalen, Ulstrup http://hvorslev.lions.dk/side/6875
  Rundt i Trehøje, klargøring kl. 15.00 www.runditrehoje.dk
  Rundt i Trehøje, afvikling kl. 8.30-17.00 www.runditrehoje.dk
  Bakkeløbet, Skanderborg

http://www.xn--bakkelbet-q8a.dk/
 MAJ Sydbank-Stjernetour de Grindsted http://www.stjernetour.dk/
  MTB Kvinde cuppen 2, Vejle
MTB Marselisborg Maraton kl 10
http://www.kvindecuppen.dk/gl-rye
Www.Marselisborg dk
  Herning 100 Cykler kl. 10 http://www.herningcykler.dk
  Alhedeløbet, Frederiks kl. 9.00
  Danmarks Højeste, Skanderborg kl. 8.30 http://www.dkhojeste.dk/
  Grejsdalløbet, Vejle (Klubløb) http://www.grejsdalsloebet.dk/
  Fjorden Rundt, Hobro
Olympia MTBCup
http://www.cykelmotion-hobro.dk
http://www.mtb-holstebro.dk/Olympiacup/index.html

  Onsdagsløbet, Snejbjerg kl. 18.30


Lions Tour, Holstebro

http://www.snejbjergcykelmotion.dk/pages/webside.asp?articleGuid=51917


http://holstebroevents.dk/

  Grand Prix Vestjysk Bank, Ringkjøbing kl. 10

Herning Cykler Event kl 10

http://www.rcyc.dk/cykelob.asp


http://www.herningcykler.dk/herning-cykler/herning-cykel-event
  Aarhus Rundt, Stautrup Hallen kl. 10 http://www.ckaarhus.dk/aarhus_rundt.asp
     
 JUN Tøserunden, Køge,kl. 7.00
  Fjorden Rundt, Skjern/Ringkjøbing (klubløb) http://www.fjorden-rundt.dk/
   Tour de Studsgaard  http://www.tourdestudsgaard.dk/
  Rands Fjord Rundt, Fredericia
Rold25race, MTB
MTB 8, Gjern
http://www.fredericiacc.dk
   
Sinding MTB løb kl. 10

Thyholm Race

http://sindingbyfest.dk/support

www.thyholmloebeklub.dk

  Them Turen http://themgf.dk/viewpage.php?page_id=95
  Munkebjerg Classic http://www.bmc-cykling.dk/Vbund/Program.html
  Rundt om Laugesens Have kl 18.30
  Lady Tour, Herning http://www.ladytour.dk/
  Nordjylland Rundt, Nr. Sundby
Olympia MTBCup

http://www.nordjyllandrundt.dk/index.html
http://www.mtb-holstebro.dk/Olympiacup/index.html
  TST Langelinieløbet - Djursland Bank, Tilst kl. 10 http://www.langelinieloebet.dk/
   Frijsenborg Motion, kl 18. http://tikioeb-event.dk/frijsenborg-motion
  GE Touren, kl. 18.30 http://www.getouren.dk/
  HTH løbet kl. 18., Holstebro (klubløb) http://www.hth-holstebrolobet.dk/
  Race 24 Ring Djursland kl. 15 http://www.race24.dk/
  Hærvejscykelløbet, Rendsburg/Vingsted/Silkeborg - Viborg http://haervejsloebet.dk/cykelloebet/
  Hedensted Tour kl. 10 http://www.hedenstedcykelklub.dk
  Sjælland Rundt, Køge http://www.kcrv.dk/sjaelland-rundt-paa-cykel/
  Lidenlundløbet kl. 10, Lemvig

http://www.lemvigck.dk
 JUL Mors Rundt http://morsoecykelklub.dk/?page_id=294
  MTB løb - Skarregaard, Mors kl. 19


http://morsoecykelklub.dk/?page_id=77
 AUG Sportsugeløbet, Vorgodhallen kl. 18.30
   Vangard Street Race/MTB/Herning  http://www.mstore.dk/streetrace/

  Tjele Langsø Rundt, Tjele http://cykling.skalait.dk/
  Blåvandshuk Rundt http://www.bvoksbol.dk/Cykel/bvhr/bvhr.htm
  Fjordløbet Randers http://www.fjordloebet-randers.dk/
  Aulum Bike (klubløb) http://www.ag-aulum.dk/motion/index.php/aulum-bike
  Det Østjyske Bakkeløb, Harlev kl. 18.30 http://www.harlev-ik.dk/Cykling/index.htm
  Tour de Tvis kl. 18.15 http://www.tourdetvis.dk/
  Stjerneløbet, Herborg Friskole kl. 18.30 http://www.videbaek-cykelmotion.dk/
  Holstebro MTB gadeløb kl 19 http://mtb-holstebro.dk/
  Tour de Snejbjerg kl. 10 (RIT Klubløb) http://www.snejbjergcykelmotion.dk/pages/webside.asp?articleGuid=47645
  Holdløb Herrup kl. 18.30
  Rundt om Horsens kl. 8.30
  KSU løbet, Gjellerup http://www.hgc.dk/ksu-cykellob
  Vestjyllands Smukkeste, kl. 10 http://www.smukcykel.dk/
  Vattenfall Cyclassics, Hamburg (Klubarr.)
  Cederdorff holdløbet kl. 11.00, tilmelding 20.08 http://www.cederdorfflobet.dk/Loebsinfo.html
  Fjends MTB, Sjørup kl. 10 http://www.fmck.dk/
  Favrskov Motionscykelløb, Hadsten kl. 10 
  Marseliscykelløbet, Aarhus kl. 11.00 http://marselislobet.dk/Cykling.aspx
 
 SEP Skiveløbet
Lions Tour Holstebro
http://www.skiveam-skivelobet.dk/
http://natur.holstebroevents.dk/?event=lions-tour-holstebro
  Tour de Femme, Aarhus kl. 9.00 http://www.tourdefemme.dk/
  Herningløbet http://cykling.tjoerringif.dk/herningloebet_49.html
  Enkeltstarten/klubmesterskabet, Sørvad Cykler kl 13.00 www.med-vind.dk
 
 OKT MTB Momhøje, 12 timers løb

Fortræning Blåbjerg kl. 10.00 
http://www.kif-1900.dk/Momh%C3%B8je-12-timer-MTB
  Invita/Blåbjerg MTB løb kl. 11.00
http://www.vardecykelklub.dk/
 MTB 3timer-Schaufuss Night Ride, Silkeborg kl. 17
http://3timer.dk/
  Per P MTB Cup

 http://www.sindinggif.gominisite.dk/Mountainbike
 NOV MTB Bordrup Pl, Oksbøl kl. 10 http://www.bvoksbol.dk/Cykel/Cykel.htm
  Cyclingparts MTB, Randers kl. 9.30
  Generalforsamling Sørvad Kultur og Idrætscenter kl. 19.00 www.med-vind.dk
  MTB Skånsø, Vinderup kl. 10 http://www.vinderupck.dk/
  Jesperhus MTB kl. 10 morsoecykelklub.dk
 Per P MTB Cup 
 http://www.sindinggif.gominisite.dk/Mountainbike
  MTB fremvisning ved Olympia Cykler kl. 10-16 http://www.med-vind.dk/

 DEC Vestjysk MTB Cup kl. 10 http://vestjyskmtbcup.dk/
  Per P MTB Cup 
 http://www.sindinggif.gominisite.dk/Mountainbike
  MTB Night Ride Race, Nibsbjerg Pl kl. 16-19 http://mtb-holstebro.dk/